Lekarz z dzieckiemZastanówmy się na początku skąd biorą się dolegliwości w zespole bolesnego barku. Przyczyn sklasyfikowano wiele. Najczęściej jest to jednak uszkodzenie tak zwanych pierścienia rotatorów barku. Są to ścięgna mięśni odpowiedzialne za ruchy barku.

Przyczyna mogą być urazy oraz przeciążenia. Winne mogą też być zwyrodnienia zachodzące w stawie barkowym lub kręgosłupie szyjnym. Leczenie zależy przede wszystkim od przyczyn. Najczęściej jednak stosuje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych. Przy większym nasileniu dolegliwości można przepisać choremu tramadol. Skuteczne bywają też leki stosowane miejscowo w postaci kremów, maści i żeli. Można też pokusić się o preparaty, które w swym skaldzie mają substancje pochodzenia naturalnego. Nie zaleca się unieruchomienia stawu, chyba, że doszło do sporych uszkodzeń w jego strukturach. W leczeniu zaleca się też fizykoterapię a we tym kriokomorę i masaże. Stosuje się też zabiegi zużyciem lasera czy też ultradźwięków. Fizjoterapia ogranicza się z początku do ćwiczeń biernych. Jeśli ból barku wywołuje ucisk to konieczna może sie okazać operacja. Wszystko to określa ortopeda na podstawie badań takich jak RTG i USG. Jesli operacja nie jest skuteczna to można wykonać miejscowe znieczulenie stawu. Warto wypróbować też naturalne sole siarki, które są wykorzystywane już od wielu lat w sanatoriach i uzdrowiskach.