odchudzanieZaparcia dotykają coraz większej ilości osób, w leczenia nie uławia wstyd przed wizytą lekarską. Najczęstszym objawem jest ból i krwawienie podczas defekacji. Ból w takim przypadku może się utrzymywać nawet przez kilka godzin od wypróżnienia. Potem dochodzi do sytuacji ze z obawy o ból chory unika kolejnej wizyt w toalecie, przez co stolec twardnieje i będzie przy kolejnym oddaniu powodował jeszcze większy ból.

Jeśli dolegliwości te się przedłużają to wokół odbytu może pojawić się ból, swędzenie i pieczenie. W takim przypadku pęknięcie skóry staje się widoczne. Można też w pobliżu odbytu wyczuć niewielkie zgrubienie lub uwypuklenie. Najczęstszą przyczyną uszkodzenie skóry wokół odbytu jest stolec. Ma to miejsce, gdy jest on zbyt twardy lub o zbyt dużej średnicy. Choroba ta może się też pojawić przy przewlekłych biegunkach, u osób z gruźlicą, HIV oraz u ludzi z nowotworami. U osób starszych wpływ może mieć też gorsze ukrwienie okolicy odbytu. Jeśli jest stan ostry to lekarz zwykle nie przeprowadza badanie perfectum, ponieważ mogłoby być dla chorego zbyt bolesne.


Ale uszkodzenia mogą być obejrzane anoskopem. Można dzięki takiemu badaniu określić czy w końcu jelita znajdują się hemoroidy lub polipy. Jeśli są podejrzenia, że przyczyna może znajdować się głębiej to trzeba przeprowadzić kolonoskopię. W doborze prawidłowego leczenia pomocna będzie też manometria, czyli pomiar ciśnienia w odbycie, określi on napięcie zwieracza odbytu. Pomoc mogą nam przynieść preparaty z błonnikiem, nasiadówki w ciepłej wodzie, kremy, maści. Na chorobę tą cierpi nawet 80% niemowląt przed ukończeniem pierwszego roku życia. Wśród dorosłych najczęściej chorują osoby w wieku średnim oraz te, które cierpią an stany zapalne jelit. Ryzyko jest też większe u kobiet po porodzie a także u tych, którzy uprawiają seks analny. Zapobiegawczo należy stosować dietę z dużą zawartością błonnika i odpowiednia ilością wody. Ale pamiętaj o tym, że może on wywoływać wzdęcia i zwiększać ilość gazów. Dlatego trzeba masz układ trawienny do niego przyzwyczaić poprze stopniowe zwiększanie błonnika w diecie.