medycyna13W czasie lata często może dojść do kontuzji naszych stawów. Są o miejsca ruchome stanowiące połączenie między kośćmi. Budowa stawów jest skomplikowana a to wszystko dlatego że muszą one Stanowic ruchome połączenie jednej kości z drugą. Dodatkowo miejsca te muszą być wytrzymałe na przeciążenia i urazy, do tego występują tam spore tarcia.

Do urazu może dojść np podczas jazdy na rolkach. Wtedy w kolanie pojawia sę ból i obrzęk. Aby sprawdzić co się dzieje w stawie zaleca się badanie USG. Czasem dochodzi do uszkodzenia struktury a czasem do wysięku który usuwa się poprzez punktację. Osoby z tym schorzeniem muszą brać leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Przydatna może się okazać także fizykoterapia. Obrzęk po kilku tygodniach ustępuje, jednak kolano może wciąż boleć. Wtedy można podejrzewać że u pacjenta wystąpiło także uszkodzenie chrząstki stawowej. Aby ruch mógł odbywać się prawidłowo i be bólu tkanka chrząstki stawowej musi mieć prawidłowa budowę. Wtedy możliwe jest przemieszczanie się kości względem siebie a sprężystość chrząstki amortyzuje przeciążenia. Składa się ona z włókien kolagenowych oraz macierzy która składa się z białek i wody. W stawie występuje też płyn nazywany płynem stawowym lub maziowym który zapewnia dodatkowe smarowanie powierzchni które są o siebie. Wytwarzany jest on w stawie a dokładniej przez błonę maziową która znajduje się w torebce stawowej. Skład tego płynu u różnych osób jest różny, bowiem jego skład zależy od diety, wieku pacjenta oraz chorób które on przechodził. Jeśli skład tego płynu jest nie właściwy to naraża on chrząstkę stawową na ścieranie co prowadzi do kontuzji. Do podstawowych objawów uszkodzenia stawów możemy zaliczyć ból pojawiający się podczas ruchu, może on występować także w bezruchu. Jeśli staw jest bardziej wyniszczony to mogą mieć miejsce trzaski czy chrupanie. Pacjent z problemami stawowymi może odczuwać też tarcie jednej kości o drugą. Chrząstka stawowa ma małe zdolności do regeneracji dlatego staw może zostać nawet zblokowany. Chory powinien cały czas przyjmować lek przeciwzapalny, często też trzeba przyjmować lek zawierający siarczan glukozaminy, co poprawi skład płynu stawowego. Nie należy unikać ruchu dlatego wskazana jest rehabilitacja która spowoduje że staw znów będzie prawidłowo funkcjonował. Bywa że niezbędna okazuje się operacja, czasem jest ona prosta i polega na oczyszczeniu powierzchni z elementów popękanych i złuszczonych. Czasem natomiast, przy większych uszkodzeniach przeprowadza się uzupełnienie tkanki.