medica-polska2Laserowa korekta oka to szansa dla wielu z nas by nie trzeba było nosić okularów. Do zabiegu mogą przystąpić osoby od 18 do 55 roku życia, ale takie które nie mają chorób oczu, cukrzycy, tarczycy, kardiologicznych, onkologicznych, reumatycznych oraz infekcji.

Niestety zabiegi są drogie i nierefundowane przez NFZ. Przed przystąpieniem do zabiegu robi się dokładne badanie stanu oczu. Okulista bada oko z każdej strony. Mierzy ciśnienie w oku, pole widzenia, ocenia dno oka i ilość łez, a także robi USG oka. Po dokładnym badaniu wybiera odpowiednią metodę. Może skorzystać z PRK czyli keratektomia – polega na usunięciu nabłonka rogówki, a modelowanie, czyli odparowanie rogówki robi za pomocą lasera. Metodę tę stosuje się w krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmie. Kolejna metoda to TransPRK – ta metoda narusza tylko niewielki fragment nabłonka rogówki. Przy tej metodzie oko bardzo szybko się goi. A wadę można usunąć nawet o kilka dioptrii w kilka sekund. Lasik – to metoda polegająca na precyzyjnym kontrolowaniu usuwania nabłonka rogówki. Zabieg trwa ok. 15-30 minut i można operować obie gałki oczne na raz. Poważne wady wzroku koryguje się bez pomocy lasera. Do sprawdzonych metod należy wymiana soczewki tak jak w przypadku zaćmy. Sztucznych soczewek nie zakłada się u osób , które mają schorzenia rogówki lub siatkówki.