dzieciDziecko musi być szczególnie kontrowane, jeśli coś umknie naszej uwadze to wykryją to odpowiednie badania, dlatego ważne jest by je przeprowadzać. Każde dziecko, zarówno te najmniejsze jak już trochę większe musi być stale kontrolowane przez pediatrę. Dzięki temu mamy pewność, że dziecko rozwija się prawidłowo. Dzięki kontrolom mamy jeszcze jeden ważny wpływ mianowicie dziecko uczy się, że warto dbać o zdrowie.

Jeśli nasze dziecko ma już kilka tygodni to warto zbadać jego stawy biodrowe. Chodzi tu o wykrycie dysplazji wrodzonej. Możliwe jest to po przeprowadzaniu badania USG, natomiast, gdy będzie już większe to RTG. Następnie dziecko, co roku powinno być badane przez specjalistę - ortopedę. Sprawdzi on także inne narządy takie jak kręgosłup, stopy, biodra. Szczególnie częste wizyty są polecane dla dzieci, które spędzają dużo czasu w bezruchu na przykład przed komputerem. Ostatnie statystyki są tez alarmujące dla wzroku najmłodszych. Okazuje się, bowiem że coraz więcej dzieci w wieku przedszkolnym ma problemy ze wzrokiem, dotyczy to także pierwszoklasistów. Najczęstszymi schorzeniami jest nadwzroczność i krótkowzroczność. Badania potwierdzają tezę, że dotyczy to zwłaszcza dzieci wychowujących się w dużych miastach. Dlatego trzeba koniecznie kontrolować także wzrok, zgłaszajmy się przynajmniej raz w roku do okulisty.