stomatolog01Praktycznie wszystkie że znanych mi napoi zawierają w sobie kwas fosforowy i cytrynowy. Substancje te sa szkodliwe dla zębów gdyż zmiękczają a w niektórych przypadkach nawet rozpuszczają szkliwo. Ale to nie wszystko, bo zazwyczaj w napojach gazowanych jest też całe mnóstwo cukru lub innych substancji słodzących.

Jest jedno proste rozwiązanie, które pomoże ci ochronić żeby, napoje tego typu trzeba pić przez słomkę, i to głęboko wsadzoną do buzi. Ważne też by przynajmniej przez pół godziny po wypiciu takich napojów nie szczotkować zębów, bo można z nich w dość prosty sposób zetrzeć szkliwo. Pewnym zagrożeniem dla naszych zębów jest też kawa. Może ona w określonych przypadkach spowodować odbarwienie szkliwa, przez to nada zębom żółtawy odcień. Podobnie jest z mrożoną i miksowaną. Pamiętaj też, że żeby nie lubią gwałtownych zmian temperatury. Jest to szczególnie dotkliwe, gdy szyjki zębowe są odsłonięte. Zmiany temperatury mogą czasem doprowadzić nawet do mikropęknięć. Podobnie uszkodzeniom szkliwa może sprzyjać picie chłodnego piwa w upalne dni, a ot przekłada się na rozwój próchnicy. Ale piwo pite w umiarkowanych ilościach i niezbyt zimne sprzyja zdrowiu naszych zębów. Ma ono nieco kwaśne ph, co skutkuje gorszym środowiskiem do rozwoju bakterii w naszej jamie ustnej.