Nadmierne pocenie się może być kłopotliwe. W tym celu najczęściej stosowane są antyperspiranty, czyli kosmetyki służące do zredukowania pracy gruczołów potowych i niwelowania nieprzyjemnego zapachu. Niestety, u niektórych osób nie dają one pozytywnych rezultatów. Jak można wtedy poradzić sobie z problemem nadmiernej potliwości?
Pot i pocenie się – co warto wiedzieć?
Pot jest wydzieliną gruczołów potowych, które znajdują się niemalże na całej powierzchni ciała. Najczęściej pot wydzielany jest pod pachami, na dłoniach i stopach, ale również na karku, plecach, twarzy.
Pocenie się jest naturalnym zjawiskiem, które występuje u każdego człowieka. Ma ono na celu regulację ciepłoty ciała przy przebywaniu w nadmiernie ciepłych warunkach, ale również pojawia się on w wielu innych sytuacjach.
Najczęściej poceniu się sprzyjają:
- wysoka temperatura
- wysiłek fizyczny
- bodźce emocjonalne
- sytuacje stresowe
U większości osób, aby ochronić się przed poceniem się oraz zapachem potu, wystarczy stosowanie antyperspirantów. Jednak u niektórych to za mało. Mowa wtedy o nadmiernej potliwości, czyli nadpotliwości.
Nadmierna potliwość – poważny problem
Pocenie się w nadmiernej ilości może być przyczyną kompleksów, wycofania się z życia społecznego. Dzisiaj coraz częściej diagnozuje się nadpotliwość Warszawa to jedno z miast, w którym zmaga się z nim wiele osób.
Nadmierna potliwość może być powiązana z określonymi dolegliwościami, na przykład chorobami neurologicznymi, metabolicznymi jak cukrzyca, wybranymi nowotworami, przewlekłymi zakażeniami czy zatruciami.
W większości przypadków nadpotliwość nie ma jednak wyraźnej przyczyny, dlatego też mowa o nadpotliwości pierwotnej, która może koncentrować się zarówno na określonych miejscach – pachach, stopach, dłoniach, jak również może mieć postać uogólnioną, czyli pocenie się dotyczy wtedy całego ciała.
Jak walczyć z nadpotliwością?
U osób, u których diagnozowana jest nadmierna potliwość, nawet najlepszy antyperspirant nie będzie w stanie skutecznie zatrzymać potu. W tym przypadku jedynym rozwiązaniem są specjalne zabiegi na nadpotliwość Warszawa to miasto, gdzie również można z nich skorzystać.
Największym powodzeniem cieszy się leczenie nadpotliwości botoksem – toksyną botulinową. Jest o związek powszechnie stosowany w medycynie estetycznej, którego celem jest usuwanie zmarszczek. Powoduje on blokadę przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, wygładzając zmarszczki mimiczne.
Botoks daje bardzo dobre efekty także w przypadku nadpotliwości. Zabieg polega na ostrzykiwaniu gruczołów potowych toksyną botulinową, co redukuje ich aktywność, a tym samym zmniejsza pocenie się nawet na ponad 6 miesięcy.