Większość przypadków grypy nie wymaga podania leków przeciwwirusowych, w tych przypadkach wystarczą tylko standardowe leki podawane podczas przeziębień.
Dlatego grona zaliczmy środki; przeciwzapalne, przeciwbólowe przeciwgorączkowe oraz takie które uszczelniają naczynia krwionośne. Często też stosuje się środki bakteriobójcze w postaci czosnku oraz miodu, mają one działanie bakteriobójcze.
Większość chorób grypopodobnych jest właśnie wywoływana przez bakterie. Dlatego nie należy stosować w takich przypadkach leków przeciwwirusowych, powinny one być zarezerwowane dla sytuacji najwyższego zagrożenia. Takie działanie wynika ze specyfikacji leków oraz wirusów. Jeśli chodzi o rodzaje leków to mamy do dyspozycji tylko kilka pozycji. Zestaw leków opiera się głównie na tych które są przeznaczone do zwalczania wirusów DNA, które rozmnażają się w Komórkach. Do zwalczania grypy typu A stosuje się Tamiflu oraz Relenza. Jeszcze kilka lat temu były też dwa inne ale wykazywały one mniejszą skuteczność oraz powodowały efekty uboczne. Leki przeciw wirusom RNA czyli np. grypy typu A działają na w wyjątkowych sytuacjach stosowa prewencyjnie. Te inaczej od leków wirusów atakujących DNA.
Hamują one mechanizm zakażania utrudniając tym samym wnikanie wirusów do komórek.
Ważny niezmiernie jest czas podania leku, powinien on wynieść mniej niż 48h od wystąpienia pierwszych objawów grypy. Jeśli natomiast wirusy dostaną się już do komórek, będą nieskuteczne, oraz spowodują efekty uboczne. Znamy taki przypadek sprzed kilku lat gdy podano je pracownikom ferm kurzych. Wirusy bezwzględnie atakują nasze komórki, jeśli weźmiemy lek nie ważne czy niszczący j je czy też hamujący ich rozwój to także zniszczy on w pewnym stopniu nasze komórki. Działanie takie mają nie tylko chemiczne leki ale także te naturalne. Dlatego właśnie leki tego typu wywołują działania uboczne takie jak zaburzenia neurologiczne, halucynacje, drgawki, mogą pojawiać się też stany depresyjne. Wśród osób leczonych tymi lekami (Tamiflu i Relenza) były na świecie przypadki nawet samobójstw. Należy też dodać że wirus grypy jest bardzo zmienny, potorfi ewoluować. Dlatego też leki przeciwwirusowe ze względu na możliwość uodpornienia się wirusa, powinny być stosowane w ostatecznych przypadkach. Warto też zaznaczyć że od momentu podania chronią one nasz organizm w ciągu zaledwie dziesięciu dni. Wirus może się uodpornić i kolejne podanie leku może być nie skuteczne.