Wiele osób ma problemy z zasypianiem, ponieważ sypiają po północy, a przecież ogólnie wiadomo, że najzdrowszy sen jest przed ta porą.
Jednak taki stan nie musi oznaczać bezsenności, ponieważ mówimy o niej tylko wtedy, gdy nie możemy usnąć do 2-3 nad ranem każdego dnia. Inna definicja odnosi się do regularnego wybudzania każdej nocy i braku ponownej możliwości uśnięcia. Gdy stan taki trwa dłużej niż 3 tygodnie to wtedy mamy do czynienia z bezsennością. Obecnie bardzo często przyczyną tej dolegliwości jest stres oraz problemy z podejmowaniem ważnych decyzji. Aby być zdrowym i prawidłowo funkcjonować należy przespać minimum 6 godzin na dobę nie ważne, o jakiej porze. Aby nie mieć problemów z zasypianiem należy nie jeść obfitych kolacji i nie spożywać w okresie wieczornym napojów z kofeiną. Łóżko powinno nam się kojarzyć ze spaniem, dlatego nie należy w nim czytać i oglądać telewizji. Telewizor powinien znajdować się w innym pokoju. W niektórych przypadkach bezsenność może mieć podłoże genetyczne. Jest nawet pewna choroba o tym podłożu, która w następstwie bezsenności powoduje śmierć. Jednak jest ona bardzo rzadka. Jeśli chodzi o same przyczyny bezsenności to jest ich bardzo dużo i raczej nie mają one związku z dziedziczeniem. Oprócz stresu i nie prawidłowego trybu życia przyczyną tej dolegliwości może być brak żelaza, cynku, magnezu a także witamin z grupy B.
Czasem winna może być nadczynność tarczycy, cukrzyca, menopauza. Zdarza się, że po zawale serca występuje bezsenność. Odkryto ze niedokrwienie mięśnia sercowego powoduje zanikanie neuronów w pniu mózgu. A to w rezultacie może doprowadzić do problemów ze snem. W takim wypadku oprócz leków kardiologicznych trzeba brać także te odpowiedzialne za sen. Kolejnym odkryciem, jakiego dokonano niedawno jest to, że bezsenność może się przyczyniać do wzrostu nadciśnienia. Dodatkowo wykryto, iż brak snu może tworzyć zaburzenia w metabolizmie glukozy, co w rezultacie prowadzi do cukrzycy. Dodatkowo bezsenność przyśpiesza rozwój alzheimera oraz zwiększa ryzyko zawału. Jeśli zażywasz leki nasenne to pamiętaj, że bardzo łatwo można się od nich uzależnić. Dlatego nawet leków nowej generacji nie zaleca się stosować częściej niż 3 razy w tygodniu. W najnowszych terapiach leczenia bezsenności stosuje się antydepresanty nowej generacji, które są znaczenie bezpieczniejsze. Czasem u dzieci zdarza się, że problem z bezsennością jest związany z przerostem trzeciego migdałka.